Exkurze Dukovany a Dalešice

Exkurze Dukovany a Dalešice

V pátek 21. 4. jsme v rámci exkurze navštívili jadernou elektrárnu Dukovany a také vodní elektrárnu Dalešice.
V Dukovanech nám nejprve promítli krátký film, pak jsme dostali speciální brýle, díky kterým jsme si virtuálně prohlédli reaktorový sál, strojovnu, velín a dokonce se nechat vynést na vrchol chladící věže.
Součástí prohlídky bylo také oddechové centrum s interaktivními exponáty, kde jste si mohli změřit například radioaktivitu vlastního mobilního telefonu nebo třeba pomocí dynama rozsvítit žárovku.
Ve vodní elektrárně Dalešice, jejíž součástí je nejvyšší sypaná hráz v Evropě, jsme se podívali do strojovny, prohlédli si obří přivaděč vody a také vyřazenou turbínu, pod kterou jsme se pohodlně vešli téměř celá skupina. Exkurze se nám líbila, bylo to zábavné a poučné zároveň.

Mgr. Lucie Schmalzová

V Dukovanech se nám nejvíce líbila virtuální realita. Bylo velmi pozitivní vidět, jak je náš svět vyspělý a jak se pořád posouváme. Také bylo fajn zjistit, že nikdo z nás není radioaktivní.

D. Studená, 9. tř.