Dvoudenní exkurze do Olomouce

Dvoudenní exkurze do Olomouce

Ve čtvrtek a v pátek 13. a 14. února se jednadvacet žáků druhého stupně zúčastnilo dvoudenní exkurze do Olomouce.
Hned po příjezdu na naše žáky čekalo překvapení, protože jsme navštívili katedru českého jazyka na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. S její činností nás seznámila vedoucí katedry Dr. Sladová a následně jsme měli možnost krátce se zúčastnit semináře ze stylistiky společně s budoucími učiteli českého jazyka. Při této příležitosti jsme zde také předběžně domluvili další spolupráci mezi naší školou a katedrou českého jazyka, v rámci níž by se naši žáci měli účastnit společných výukových programů s tamními studenty. O podrobnostech Vás budeme brzy informovat.
Z univerzity jsme se přesunuli ke katedrála sv. Václava a následně jsme se odebrali do Vlastivědného muzea na výstavu s názvem Největší záhady světa. Na ní jsme se seznámili se záhadnými artefakty minulosti, jako je křišťálová lebka, Ďáblova bible, Voynichův rukopis, Longinovo kopí nebo mechanismus z Antikythéry, považovaný za první počítač historie.
Po ubytování v útulném hostelu v historické budově v sousedství katedrály jsme následně vyrazili na prohlídku historického centra. S různými pamětihodnostmi, mezi které patří například olomoucký orloj nebo památka UNESCO Sloup Nejsvětější trojice nás prostřednictvím svých referátů seznámili jednotliví žáci.
Po prohlídce centra jsme se vydali do obchodního centra Galerie Šantovka, kde jsme měli na programu sportovně-kulturní večer s bowlingem a návštěvou divadla a kina. Nakonec jsme ale zažili něco úplně jiného – evakuaci obchodního centra a zásah hasičů, policie a záchranářů, který byl způsoben výbuchem popkornovače v kině. Po úspěšném zvládnutí evakuace se Šantovka znovu otevřela a přeci jen jsme mohli pokračovat v našem programu. Kino však už bohužel zůstalo uzavřené, ale vodou, která zbyla po zásahu hasičů, jsme se přebrodili alespoň do bowlingového centra. Tam si někteří z našich žáků poprvé v životě zkusili zahrát bowling, zatímco jiní už jako mistři udivovali svými výkony ostatní návštěvníky. Zbytek dne jsme potom věnovali večerní procházce po historickém centru.
Druhý den naší exkurze jsme vyrazili do olomoucké Pevnosti poznání. Ve čtyřech expozicích jsme měli možnost seznámit se s fungováním světla, vodním světem, historií olomouckého opevnění, lidským mozkem či vesmírem. Žáci si mohli vyzkoušet řadu interaktivních hračiček a procvičit mozky při luštění hlavolamů.
Celou exkurzi jsme zakončili opět v Galerii Šantovka, kde jsme ještě stihli navštívit valentýnský festival čokolády.
Celkově se exkurze vydařila, žáci se dozvěděli mnoho nového i si užili spoustu zábavy a už se všichni těšíme na další výjezd.

Mgr. Milan Strmiska, Mgr. Tereza Gladkovová