Na den farmářem

Na den farmářem

Báječný den se skutečnými farmářkami strávila část osmé a deváté třídy v dubnu tohoto roku.

Bavili jsme se nejen výrobou sýrů, jogurtů a tvarohu ale vyzkoušeli jsme si také plstění vlny suchou formou. A dokonce jsme si mohli vyrobit zvířátka z vyčesané vlny podle vlastní fantazie, které mohou sloužit jako přívěšky na klíče nebo třeba náušnice.

Den jsme začali v prostorách naší knihovny, kde nás čekala prezentace o Statku Mušlov, farmě, kterou si na zelené louce a prakticky z ničeho postupně vybudovaly dvě velmi šikovné mladé slečny Vondruškovy. Dozvěděli jsme se, že na začátku byla pouhá myšlenka, začít s farmařením. Nyní chovají již velké stádo koz, taktéž ovce, slepice a na farmě jsou také koně, které si zde mohou zájemci nechat ustájit. Farma nabízí prodej kozího mléka a výrobků z nich a neustále svou nabídku rozšiřuje.

Po prezentaci, kde jsme se seznámili s jejich farmou a zvířátky, která zde chovají a shlédli jsme několik vtipných videí s dovádějícími kůzlaty houpajícími se na houpačkách a skákajících na vše, co bylo v jejich dosahu, jsme se přesunuli do prostor výtvarné učebny a kuchyňky. Zde jsme už mohli nahlédnout pod pokličku opravdové výroby sýra. A vše jsme si sami vyzkoušeli. Od samotného zahřívání mléka na potřebnou teplotu, následných výpočtů množství syřidla i času, až po naplňování do formiček, kořenění a další procedury, které takový sýr absolvuje, než se dostane na pulty v obchodě.

Holčičí část skupiny nejvíce zaujalo plstění. Každá si vyrobila své vlastní zvířátko z vlny a práce s ketlovacími jehlami je doslova nadchla a nevnímaly to jako práci, ale prý spíše jako antistresovou terapii. Klučičí část se soustředila spíše na technickou část výroby z vlny. Vyzkoušeli si předení na dřevěném kolovratu, zkusili si ručně rozčesat vlnu a vrhli se také na výrobu jogurtů a tvarohu. V neposlední řadě se kluci pustili také do návrhu loga na svou vlastní farmu a vymýšlení toho nejlepšího sloganu.

Pět hodin uteklo jako voda a my jsme si je náležitě užili.

Děkujeme Statku Mušlov za úžasný den!

Projektový den ve škole je financovaný z projektu EU (OPVVV – ZŠ Zaječí III).

Alena Blanářová